Snabel och Morrhår, vänner för livet

Snabel och Morrhår, vänner för livet


En fantastisk historia om vänskap mellan lilla Morrhår och gamle Snabel. Vänner i vått och torrt, i glädje och sorg. Vänner för livet.

Boka
Man kan vara vänner fast man är olika, man kan vara olika långa, ha olika hårfärg och ögonfärg. Man kan vara olika gamla. Ja, hittar man en vän som betyder mycket, så spelar det yttre inte så stor roll. Kärleken är så stor att man kan göra allt för sin vän, kanske till och med vara beredd att släppa taget, om det krävs. Men det är svårt.

Med sång och musik, skratt och tårar får vi hälsa på hos det otippade vänskapsparet och följa dem i glädje och sorg, tills dagen kommer då de måste skiljas åt.

Vad hände? Vad händer sen? Hur kan livet bara fortsätta?

En musikalisk berättelse om vänskap, kärlek och sorg.

Spelas:
21/2 kl 11.00 i Karlskrona Konserthusets foajé
21/2 kl 14.00 i Karlskrona Konserthusets foajé
Föreställningen är 30 minuter.

Entré: 50 kronor. Biljetter köps på turistbyråerna i länet, Nortic samt på www.riksteatern.se/karlskrona